Barefoot running by Neal Oram

Překlad – Patrik ‚Pag‘ Gabryš

Ploché nohy; úzká chodidla; pronace; supinace; vysoká klenba; nízká klenba; atd.… Pokud jste již nakupovali boty, tak jste s těmito výrazy pravděpodobně setkali, ať už od prodavačů nebo od firem, co boty vyrábí. Ale skutečně na obuvi tolik záleží? Co byste řekli na to, kdybyste mohli trénovat tak, aby se zvýšila vaše výbušnost, zlepšil se váš balanc a přitom jste se vyhnuli hromadám bolesti vyplývající ze cvičení v bídné obuvi – a to vše bez těch zatracených bot? Asi se ptáte: „Kde se prodává tahle droga a jak moc je legální?“. No, není nezákonná: jmenuje se bosoběh. Ano, řekl jsem běh boso; to znamená žádné boty ani ponožky, jen kůže a zemský povrch.

Základy této přírodní tréninkové metody jsou staré několik tisíc let, pocházejí z doby, kdy první lidé začali chodit vzpřímeně. Vědci zkoumali náš tisíciletý vývoj a zdá se, že v tom, jak se pohybujeme, jsme se zase o tolik dopředu neposunuli. Na jedné straně krásné úbory a drahé tenisky, ale na straně druhé pořád ta stejná stará neolitická stavba chodidel. Zdá se, že na tom, jak tělo může používat dvě ruce a dvě nohy se zase tolik změnit nedá.

Ze zprávy zveřejněné na stránkách Sport Science Michaelem Warburtonem vyplývá, že obutí běžci trpí daleko více zraněními než ti, co běhají boso. Proč tomu tak je? Nejzřejmějším důvodem je, že lidé nebyli navrženi k tomu, aby nosili boty: nevyvinuli jsme se k nošení naší dnešní obuvi. Naše chodidla se chovají nejpřirozeněji, když nejsou omezována gumou ani nylonem. Logickým důsledkem tedy je, že bychom se měli pohybovat hlavně boso.

Síla a balanc

Bosoběh posiluje naše nohy a zlepšuje náš balanc. Ale jak nám toto zesílení pomůže v parkouru? Pokud posílíte jakýkoliv sval, zvedne se jeho výkonnost, dokáže absorbovat větší šoky, aniž by došlo ke zranění, a obecně se zlepší jeho funkčnost. Takže díky posilování nohou budeme moci skákat dále, z větších výšek a cvičit déle.

Pokud jde o balanc – možná jeden ze základních principů parkouru – bosoběh zvyšuje citlivost našich chodidel, které pak o něco rychleji a efektivněji reagují na podněty. Celkově se zvyšuje vnímavost vůči okolnímu prostředí. Dokonce se můžete pohybovat boso i po skalách a římsách (i když ne tak dobře jako opice), a to jen díky úžasné schopnosti chodidel přizpůsobit se.

Pozor!

Nicméně buďte opatrní! Je sice pravdou, že jsme byli vyvinuti k pohybu boso, evoluce však nepočítala s městskými povrchy jako je beton, asfalt nebo ocel … na takovýchto površích může být bosoběh nebezpečný. Jednoduše netvrdím, že máte vyhodit tenisky do koše a jít skákat po městě boso, pouze říkám, že bosoběh, jakožto tréninková metoda, přináší mnoho výhod.

Tady je pár klíčových informací, které byste měli znát, než začnete s bosoběhem:

Začněte pomalu: Vaše chodidla se za nějakou dobu přizpůsobí i tvrdším povrchům, ale pamatujte, že nejsou z ocele.

Zhodnoťte své předpoklady: Pokud jste již dříve cvičili boso, např. v bojových uměních, pak pro vás bude snazší zvyknout si na bosoběh oproti lidem, kteří celý život nosí boty.

Zkontrolujte si očkování: Hlavně tetanus. Nikdy nevíte, kdy šlápnete na něco ostrého, bez ohledu na to, jak moc opatrní jste.

Používejte zdravý selský rozum: Pokud jsou chodníky rozpálené, pak zkuste běhat radši po trávě.

Ptejte se: Jedinou cestou, jak si můžete být jistí, že to, co děláte je správné, je zeptat se zkušenějších lidí.

Poraďte se s odborníkem (ortopedem): Před prvními pokusy o bosoběh si nechte prohlédnout vaše chodidla, jestli pohybem boso nebudou trpět. Některá chodidla jsou stavěná tak, že potřebují boty nebo ortopedické vložky.

Je třeba poznamenat, že klasický parkour se bez bot po většinu času neobejde. Na vaše nohy působí zátěž, na kterou nejsou lidská chodidla stavěná. Betonová džungle je nemilosrdná, a při větších poletech adekvátní obuv potřebujete. Pokud byste chtěli praktikovat parkour boso, museli byste drasticky změnit způsob pohybu – museli byste vyřadit velké dropy, učinit váš pohyb plynulejší, a daleko častěji se pohybovat po zemi. Trénujte boso, vždy když můžete, ale tam, kde boty přispějí k vaší ochraně, je rozhodně používejte. Pár kvalitních odtlumených tenisek vám pomůže ochránit vaše tělo během vaší dlouhé parkourové kariéry.

„Bosovýhody“

Asi rok běhám boso na „střední úrovni“. Boty stále používám na skalnatém terénu, horkém asfaltu a při parkourových trénincích. I přesto jsou výsledky úžasné. Nebolí mě kolena, mám silnější klenbu chodidel, lepší balanc a elegantnější pohyb. A o tom všem parkour je: být v harmonii se svým tělem a prostředím.

Ale pozor, volba je na každém z vás. Bosoběh by vám neměl způsobovat zdravotní problémy. Pokud se cítíte pohodlně v botech a pohyb boso vás naopak bolí, volba je nasnadě – neběhejte boso. Jedinou cestou, jak to ale můžete zjistit, je vyběhnout boso. Nyní mě prosím omluvte, jdu snít o teplém počasí, při kterém mi nemrznou nohy.

Článek Micheala Warburtona můžete nalézt zde: http://www.sportsci.org/jour/0103/mw.htm

Další informace ohledně bosoběhu:

http://www.runningbarefoot.org/

http://www.runwashington.com/features/barefootrunning.html

http://www.runningtimes.com/rt/articles/?id=5810

Poznámka překladatele:

Zájemcům o bosoběh vřele doporučuji knihu Born to Run (Zrozeni k běhu) od Christophera McDougalla, dále bych rád odkázal na fórum běhej.com, konkrétně topic „Můj běh naboso“ (http://www.behej.com/topic/7290-muj-beh-naboso/1).